Моят Кулинар Вход | Регистрация
Ключови думи
Тип ястие
Вид меню
15
30
60

Практика на испанската кухня с Меглена Мишева

по статията работи: | 19 януари 2013 Прочитания: 2187
Интервю по повод новите кулинарни курсове към испанския институт
Практика на испанската кухня с Меглена Мишева
Източник: LaMartinia

В края на този месец испанският Институт Сервантес стартира курс по испанска кухня. В тази връзка Fitwell.bg се срещна с Меглена Мишева – основният виновник за любопитното събитие.

 

Форумът ще бъде разделен на две групи от по 10 човека, като едната ще кулинарства в понеделник на обяд, а другата - във вторник вечер.

 

Курсът за групата в понеделник започва на 28-ми януари, а "вторнишката формация" ще има възможността да се развихри в кухнята за първи път на 29-ти. Кулинарното ателие ще се провежда веднъж седмично и за двата екипа, четири поредни пъти. Всяко занятие ще е с приблизителна продължителност от 2 часа и половина.

 

Освен, че е изключително лъчезарна мадама, Меглена е страстна кулинарка. Готви за удоволствие и страшно обича да експериментира. Тя именно ще бъде и лектор на курса.

 

Ако сте любопитни да разберете за какво си говорихме с нея, моля заповядайте в следващите редове...

 

Здравей, Меглена! От кога си част от Институт Сервантес?

 

Още от откриването му в София през 2006-та година. Тук искам да отворя една скоба и да спомена, че седалището на институцията се намира в Мадрид, но нейни центрове са пръснати по цял свят – има над 70 института в над 40 държави.

 

Що се отнася до мен, аз се занимавам основно с културната програма на института в София. Иначе казано, координирам всички културни прояви, които се случват тук. Такива през годините е имало много и разнообразни: изложби, срещи с писатели, лекции, театрални представления, пърформънси, концерти, семинари, прояви, свързани с науката и т. н.

 

А готварският курс, който предстои, не е първото подобно събитие, свързано с кулинарията и гастрономията, което организираме.

 

Преди време, например, проведохме малък семинар - "Кулинарна химия", на тема здравословна испанска кухня. Бяхме поканили един майстор-готвач от Испания и един нутриционист. Взети заедно, двамата бяха като дявола и ангела. С други думи, олицетворяваха онази вътрешна борба, която повечето от нас водят в душите си – между стремежа да се храним здравословно и желанието ни да съгрешаваме с не съвсем здравословни храни.

 

Друга любопитна кулинарна проява бе и дегустацията на зехтин, която осъществихме миналата година. Проведохме лекция за полезните качества на зехтина и обърнахме внимание върху историята на добиването и разпространението му в Испания...

 

Да разбираме, че имате опит в провеждането на кулинарни събития. Но как точно се роди идеята за курс по испанска кухня, воден на български език?

 

Идеята се роди в отговор на запитвания и желания от страна на публиката ни. А след като решихме какъв ще бъде форматът на събитието, определихме съвсем спонтанно съдържанието му. Процесът по реализиранетому пък започна почти веднага.

 

Всъщност, искам да уточня, че преди време организирахме подобен клас, но с готвач-майстор от Испания. Основната цел на курсистите тогава бе да навлязат в езика чрез готвенето. Кулинарствайки, хората учеха думи и упражняваха говоренето. Оказа се обаче, онези, които не знаят добре испански, изпитват известни трудности.

 

Затова решихме да пробваме нещо различно. За разлика от предишния курс, акцентът на този е навлизането в испанската култура чрез готвенето. Идеята ни е да проведем нещо като кулинарно ателие, както го и наричаме.

 

Аз лично, смятам, че форумът ще бъде много интересен за всички – и за напреднали, и за начинаещи, защото ще им позволи да опознаят Испания по един забавен и разтоварващ начин.

 

А какво ще включва курсът?

 

Най-общо казано, ще е разделен на четири занятия. Първото, логично, ще е въведение в испанската кулинария и култура. Ще наблегнем върху това, което е най-типично за кухнята на тази държава.

 

Във второто фокусът ще бъде върху традиционните испански ястия. Иначе казано, ще запознаем курсистите с рецепти, които са просъществували векове наред.

 

Третият час ще бъде изцяло посветен на баската* кухня, тъй като тя от край време поддържа репутация на най-добрата и най-вкусната, при това – в световен мащаб. Ще си говорим и за регионализирането в кулинарията, което е изключително характерно в Испания.

 

В последната част на курса ще обърнем внимание на молекулярната кухня, чийто баща е испанецът Феран Адриа. Става въпрос за екстравагантна и нова тенденция в кулинарията, при която се експериментира с агрегатното състояние на продуктите и се променя стереотипната представа за храната. Накратко, това е един сложен, интересен и безспорно красив процес.

 

Много държах да съм опитвала в Испания специалитетите, които ще приготвяме заедно с курсистите. Подготвих менютата внимателно, с оглед на моя опит, личен интерес и кулинарни умения.

 

Всяко от четирите занятия ще бъде придружено с видео материали и музика, с цел максимално потапяне в атмосферата на Испания. Не възнамерявам да чета някаква строга лекция. Просто ще разказвам това, което знам, готвейки.

 

 

Съответно, ако някой знае нещо повече, спокойно може да ме допълва. Идеята е да съберем на едно място хора, на които темата им е приятна, за да може да се получи един полезен обмен на опит и знания.

 

Заговори за баска кухня. Какво е най-характерно за нея?

 

Като цяло, в Испания тапас са типично кулинарно явление. Това са малки хапки, които обикновено можеш да си поръчаш в някой бар и да консумираш с питието.

 

Конкретно, баската тапа се нарича пинчо и в повечето случаи за направата ѝ, за основа, се ползва малко парче хляб. Пинчо могат да се похвалят с изключително добро съчетание на продуктите. На практика, всяка хапка представлява малко кулинарно изкушение, сама по себе си.

 

В своите готварски експерименти баските редовно използват и риба треска. Лютите чушки също са много на почит там. Има един вид, който е по-издължен и се нарича "guindilla de Ibarra", а заради формата им често ги наричат и "зеленчукови скариди".

 

Иначе, в различните области на Испания хората си държат на определен продукт, който често присъства на трапезата им и в много случаи даже го издигат в култ. За традиционния испанскиjamón** (хамон), например, съм чувала какви ли не истории - как се променя вкусът на месото в зависимост от начина на хранене на животното, физическата му активност и др.

 

Стига се до там някои да твърдят, че вкусът на месото се променя и вследствие от климатичната област, в която се е отглеждало животното, както и от това дали е предпочитало да спи на лявата или дясната си страна.

 

Останалата част от интервюто ще откриете във Fitwell.bg!

 

Коментари(0)
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
изпрати
WebKBD
Предложи рецепта
Регистрирай се и предложи рецепта, запази
любимите си рецепти и коментирай в сайта!
  • Млечен крем с гарнитура
    15 мин.
  • Треска, панирана с бира
    15 мин.
  • Нудълс със сирене
    15 мин.
Виж бърза и вкусна идея за трапезата.
Всеки ден в 16.00 ч. - ново предложение!
Резултати | Архив
Анкета
Какво мислите за биохраните? 1
  "Винаги готвя с вино. Понякога дори го добавям в храната!" Уилям Клод Фийлдс, американски комик  
  • Картофки, ама по-така ;)
  • Малки кашкавалени соленки :)
  • Време е за канелените сладкиши с орехи
  • Сладките салами са едни от най-вкусните десерти :)
  • Ето и няколко варианта за мекици, за да не се чудите какво да си приготвите за закуска
- Скъпа, какво има за вечеря? - Днес сготвих Крайно Мързеливи сарми... - Какво пък значи това? - Ами, зелевите листа са в буркан,...