Моят Кулинар Вход | Регистрация
Ключови думи
Тип ястие
Вид меню
15
30
60

Карфиолът - борещият се с рака зеленчук

от Kulinar.bg | 02 март 2015 Прочитания: 7847
Който трябва да консумираме по-често
Източник: Photl

Карфиолът, наричан още цветно зеле, е едногодишно тревисто растение от род Зеле на семейство Кръстоцветни. В тази група попадат и зеленчуците – броколи, брюкселско зеле, бяло зеле и къдраво зеле, въпреки че са от различни сортове.

 

Карфиолът идва от Източното Средиземноморие, като най-много се отглежда в страните в Европа и Америка. Любопитен е фактът, че името му идва от латинската дума "caulis" (зеле) и "flower” (цвете).

 

Този вкусен и доста полезен зеленчук представлява глава от къси, силно надебелени, сбити помежду си, бели, крехки и цветоносни стъбла (разклонения).

 

Карфиолът е зеленчук, който задължително трябва да присъства в менюто ни, защото съдържа впечатляващ набор от хранителни вещества, включително витамини, минерали, антиоксиданти и други фитохимикали.

 

Карфиолът и борбата му с раковите заболявания

 

Карфиолът съдържа сулфорафан – сярно съединение, за което е доказано, че убива раковите стволови клетки, като по този начин забавя растежа на тумора. Някои изследователи в тази сфера смятат, че точно премахването на раковите стволови клетки е от ключово значение за контролирането на заболяването.

 

Например, изследванията показват, че комбинирането на карфиол с куркумин (активната съставка в подправката куркума) може да помогне за предотвратяване и лечение на рака на простатата. След направени опити е установено, че приема на карфиол ограничава развитието на рак в няколко органа, включително пикочния мехур, гърдите, дебелото черво, черния дроб, белите дробове и стомаха.

 

Карфиолът на помощ за сърцето, имунната система и мозъка

 

За карфиола е установено, че значително подобрява кръвното налягане и функциите на бъбреците. Освен това той съдържа богатство от противовъзпалителни хранителни вещества, които ни помагат да запазим организма си по-здрав при възпаление.

 

Не на последно място трябва да кажем, че карфиолът е добър източник на холин и витамин Б – известни с ролята си в развитието на мозъка. Холинът е важен фактор, що се отнася за паметта. Затова бъдете сигурни, че похапването на повече карфиол със сигурност ще стимулира мозъчната дейност.


Кулинарните приложения на карфиола са наистина много. Той може да се яде на суров в салатите или пък сготвен в крем супа. Да не говорим колко е вкусен паниран. Затова почерпете малко идеи с едни от най-добрите ни рецепти с участието на този супер зеленчук.


Карфиол с шунка


Паниран карфиол

 

Карфиол салата

 

Салата от цветно зеле и спанак

 

Гратен с карфиол

 

Паниран карфиол

Още сезонни продукти
Коментари(0)
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
изпрати
WebKBD
Предложи рецепта
Регистрирай се и предложи рецепта, запази
любимите си рецепти и коментирай в сайта!
  • Млечен крем с гарнитура
    15 мин.
  • Треска, панирана с бира
    15 мин.
  • Нудълс със сирене
    15 мин.
Виж бърза и вкусна идея за трапезата.
Всеки ден в 16.00 ч. - ново предложение!
Резултати | Архив
Анкета
Какво мислите за биохраните? 1